BULHARSKÉ RECEPTY

uvařte si s našimi produkty

Bulharská kuchyně

Pro bulharskou kuchyni jsou, zjednodušeně řečeno, jedinečné tři základní složky, které jsou používány při přípravě pokrmů již od prehistorických dob. Jedná se o bílý balkánský sýr, jogurt (kiselo mljako) obsahující baktérii lactobacillus bulgaricus, který nenajdete nikde jinde na světě. Bulhaři konzumují tento jogurt v různých formách každý den po celý život, a nakonec je to čubrica, rostlina, která běžně roste v Bulharsku. 

Balkánský sýr v olivovém oleji

Balkánský sýr nakrájíme na malé kousky velké asi 2x2 cm
Kostky zalijeme olivovým olejem. 
Dochutíme oreganem, paprikou nebo pesto. 

Banica

Ingredience: 500 g listového těsta (kori), 500 g balkánského sýra, 150 ml slunečnicového oleje, 4 vejce, 200 ml sodovky. Těsto upravime dle velikosti formy a položime na dno vymazené formy plát těsta. Pokapeme ho olejem a položíme druhý plát těsta. Z nadrobeného sýra vytvoříme další vrstvu. Položíme další plát těsta a opět vrstvu sýry a tak pokračujeme do spotřebování ingrediencí. Přelijeme rozehřátým olejem. Vejce rozšleháme v sodovce a směsí přelijeme banicu. Pečeme v trobě při 180°C dozlatova.

Šopský sýr

2 vajíčka, 10 dkg balkánského sýra, 1 rajče, 1 čajová lžička másla, 1 pálivá paprička a sladká paprika (podle chuti). Máslo se položí na dno misky. Rajče se oloupe, nakrájí na plátky a položí na máslo. Namačká se sýr, pokryje se s ním rajčátko, miska se uzavře víčkem a vloží do studené trouby. Trouba se nastaví na 200°C a jídlo se peče 20 minut. Po 20-ti minutách se miska vyjme z trouby, sundá se víčko a na sýr se rozbijí vajíčka. Miska se vrátí zpět do trouby a jídlo se peče až jsou vajíčka hotová. Pokud někdo rád pálivé, pak společně s vajíčky přidá do misky i pálivou papričku. Před podáním se vajíčka posypou sladkou paprikou.

Web Analytics